Menu Zamknij

Narzędzia w Konieczny Serwis – prostowanie haka przerzutki

Kilka słów o narzędziach.

Serwis profesjonalny… co to znaczy? Dla mnie profesjonalny serwis to taki, gdzie mechanik wie co robi, a przy tym używa odpowiednich, dedykowanych narzędzi. Przedstawiam cykl krótkich artykułów, w których chcę pokazać jakich narzędzi używam w moim serwisie. Koniecznie zapraszam do czytania.

Wymieniłeś już łańcuch, wolnobieg, kasetę, linki, pancerze… a Twoja przerzutka dalej robi swoje i nie chce Cię słuchać. Przeczytaj ten tekst.

Prawidłowe działanie tylnej przerzutki nie zależy tylko od stopnia zużycia zębatek w kasecie czy wolnobiegu, stopnia zużycia łańcucha czy drożności pancerza, w którym porusza się linka. Jeśli elementy całej tej układanki są prawidłowe, a przerzutka dalej płata nam figle, musimy sprawdzić geometrię przerzutki, która wyznacza nam prawidłową ”linię” łańcucha.

W starszych rowerach rama i hak są stalowe i stanowią zintegrowaną część. 

konieczny-serwis-wrocaw-naprawa-prostowanie-hak-przerzutki-regulacja-cyclus-tools-111jpg

Geometrię haka można poprawić za pomocą specjalnego przyrządu.

konieczny-serwis-wrocaw-naprawa-prostowanie-hak-przerzutki-regulacja-cyclus-tools-10JPG

Ja w swoim serwisie używam narzędzia firmy Cyclus

Inaczej sytuacja wygląda, gdy hak przerzutki jest wykonany z aluminium i przykręcany do ramy. Tutaj wszystko zależy od tego jak mocno wygięty jest hak. Niewielkie odchyły można korygować, ale spora deformacja i próba powrotu do kształtu pierwotnego,  może spowodować jego uszkodzenie. Oczywiście, gdy skrzywimy hak aluminiowy, świat się nie kończy. Nie musimy od razu wymieniać całej ramy. Możemy
śmiało kupić nowy hak. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie ma jednego rodzaju haków przerzutki. Różnią się one od siebie kształtem i jest to uzależnione od budowy ramy danego producenta.

hakijpg

Trzeba też zaznaczyć, że bardzo duże podgięcia stali również mogą zakończyć się uszkodzeniem (pęknięciem). Każdy, kto zleca taką usługę lub osoba, która wykonuje prostowanie, musi być tego świadoma.

Na początku musimy odkręcić przerzutkę i w jej miejsce przykręcić przyrząd. Ruchomą część wskaźnika przyrządu musimy przyłożyć do obręczy sprawdzając punkty
skrajne. 

Wyobraźmy sobie tarcze zegara. Punkt z godziny 12 na obręczy musi być w takiej samej płaszczyźnie jak na godzinie 6. Sprawdzamy kilka takich punktów do okoła obręczy i wszystkie muszą być w tej samej płaszczyźnie (13-7, 14-8, 15-9 itd).

konieczny-serwis-wrocaw-naprawa-prostowanie-hak-przerzutki-regulacja-cyclus-tools-2JPG
konieczny-serwis-wrocaw-naprawa-prostowanie-hak-przerzutki-regulacja-cyclus-tools-3JPG
konieczny-serwis-wrocaw-naprawa-prostowanie-hak-przerzutki-regulacja-cyclus-tools-8JPG

Jeśli masz problem z wyregulowaniem swojej przerzutki, nie masz odpowiednich narzędzi… żaden problem! Koniecznie zapraszam do mnie. Mariusz Konieczny Serwis Wrocław Zapraszam także do kontakt@konieczny-serwis.pl wszystkich, którzy chcieliby nabyć narzędzia firmy Unior, a także Cyclus. Jeżeli podoba Ci się artykuł zostaw like 🙂

Opublikowano wNARZĘDZIA